Mød bl.a. den enarmede akrobat, verdens blindeste linedanser, Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. Jonas, som bliver spist af en hval, vampyren Grev Ruccula, som er vegetar, Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. Vovse, som elsker at gå i smukke kjoler, verdens højeste bornholmer, som er lige så høj som et højhus, Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. heavy-guitaristen Søren Sved, som går I gummistøvler, ta’ med Onkel Reje og Brille til Kina, hvor Onkel Reje skal kæmpe mod ninjaer, mød Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. Olferts lillebror, som lige pludselig bliver rig, ta’ med Onkel Reje og Brille til Egypten, hvor de skal købe et flyvende tæppe, mød Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker der elsker at fortælle vittigheder.
Mød bl.a. Trylle Birger, som kunne trylle blomster frem, så hans mor kunne åben en blomsterbutik, nordmanden Bertil, som har et stort hul i maven eftet at blive ramt af en kanonkugle, Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. Lars Tyndskid, som en dag får besøg af en masse rummænd, som lander på hans mark, Kongen af Svalbard, som har verdens dyreste vingummi, Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Mød bl.a. Kaptajn Toskæg med træbenet, ta’ med Onkel Reje og Brille til Månen, mød Mormor og ikke mindst Onkel Rejes sure sokker.
Prinsesse Fuldskæg stikker af fra sit tårnværelse men opdager, at der er gået ild i Kongens kongekrone, men gudskelov redder Prinsesse Fudskæg kronen ved at tisse på den. Onkel Reje og Brille tager med rejseknappen ud for at møde ægte sørøvere og sørøverskibe.
Magiske Mogens kommer ved et uheld til at trylle et par beskidte underbukser ud af ærmet. Onkel Reje har besluttet sig for at lave verdens længste hop på rulleskøjter i Arizonas ørken, hvor han skal hoppe over 20 lastbiler med flødeboller.
En havfrue sidder og keder sig, lige indtil der kommer en tankelæsende krabbe forbi og lærer hende at tænke. Tag med Onkel Reje og Brille til Holland, hvor der er en børnehave med en rutsjebane så høj, at man ville komme i fængsel, hvis man kørte på den i Danmark.
En sprællemand stiller op til Jyllandsmesterskaberne i sprælning. Det går rigtigt godt lige indtil hans hoved ved et uheld falder af. Briller ønsker sig et overskæg, så Onkel Reje tager ham med til Troldmanden Lord Hundelort, da han kan trylle overskæg på Brille, hvis han altså består de 3 svære prøver.
Ørle Per drøner rundt og rundt på en racerbane i racerbil, indtil han næsten dør af køresyge. Onkel Reje og Brille har besluttet sig for at bestige Mount Everest. På toppen møder de Den Afskyelige Snemand, så de stikker af og får sig en gevaldig kælketur hele vejen ned af bjerget.
Hans Ole er en mand med 2 hoveder. Det ene hoved hedder Hans, og det andet hedder Ole. Hans og Ole kommer altid op at skændes. Onkel Reje kinder en superhelt, Konfettimanden, som holder til på toppen af en skyskraber.
Trylle Birger tryller blomster frem, indtil han en dag af ren kedsomhed kommer til at trylle en dinosaur frem og bliver sendt på børnehjem. Onkel Reje og Briller tager til Svalbard og bryder ind I Kongen af Svalbards slot, hvor de vil smage på vingummien over alle vingummier. Dykkerne Jonas bliver spist af en hval og indretter så verdens hyggeligste hjem I hvalens mave. Onkel Reje og Brille tager til Egypten for at købe et flyvende tæppe i en souvenirbutik i en pyramide.