Algab Jaan Krossi samanimelise romaani põhjal valminud teleseriaal. Peategelasteks on gümnaasiumi ühe klassi poisid. Lugu koolielust, ühe põlvkonna kujunemisest, enesekssaamisest ja -jäämisest Teise maailmasõja eel ning ajal. Sarjas näeme värvikat õpetajate ja õpilaste galeriid (ühtekokku osaleb ligikaudu 60 näitlejat) ja palju huvitavaid osatäitmisi. Kes on Wikmani-poisid?
Magneesiumiplahvatuse järellainetus ei vaibu - peaaegu samavõrd plahvatuslikult tekkinud armukolmnurga (Jaak Sirkel - Virve Pukspuu - Richard Laasik) omavahelised suhted ja pinged hakkavad arenema ning tugevnema. Uued tuuled puhuvad ka Wikmani gümnaasiumis. Usuõpetaja Tooderi asemele tuleb hoopis teistsuguse maailmavaate ja ellusuhtumisega magister Saul.
Eelmises osas toimus nimepäevapidu. Nüüd aga jõuavad Wikmani poistele kätte kiiremad ja töisemad ajad - saabunud on kevad ning koos sellega ka kümnenda klassi lõpetamine. Ees seisavad eksamid, mis nii mõnelegi poisile tõsist peavalu valmistavad. Direktor Wikman sõnastab oma vaimse testamendi: "Mida vanemaks te saate, seda enam hakkab teie eesti haritlase ideaal minu omast erinema. Aga mingites kõige üldisemates asjades - aususes ja truuduses teatud väärtustele -, on ju minu ideaal tegelikult igaveste ideaalide meie variant. Eesti variant. Ja sellele peate te truuks jääma."
Kätte jõuab 1938. aasta suvi - vabanemine õppekohustustest ja pikk koolivaheaeg. Ometi ei saa kõik kümnenda klassi lõpetajad vabamalt hingata - oma eksamid kõigis ainetes peab sooritama Juss Pukspuu ja tulemustest sõltub tema tagasisaamine Wikmani gümnaasiumi õpilaste nimekirja. Suve algusesse jääb ka sündmus, mis Wikmani poisse ja kogu kooli elu-olu märkimisväärselt mõjutab - sureb direktor Wikman. Ühe suure mehe elutöö jõuab lõpule ja edaspidi peavad tema ideid ellu viima ning nende õigsust tõestama tema õpilased.
Direktor Wikmani surmast alates toimuvad temanimelises gümnaasiumis suured ja sisulised muudatused: haridusministeeriumi poolt määratakse uueks koolijuhiks madala intelligentsiga, ent võimujanune Peeter Puhm, keda poisid tema juhmuse pärast hakkavad otsekohe Tuhmiks hüüdma. Uue direktori isepäine ja autoritaarne valitsemine tekitab peagi konflikte hoopis vabama meelsusega harjunud õpilastes. Vahetatakse välja ka enamus Wikmani-aegsest personalist. See kõik aga ei takista üheteistkümnenda klassi noori mehi jäämast oma senise vaimsuse ja koeruste juurde. Direktor Tuhmile ja tema uuele õpetajaskonnale vastatakse rafineeritult ning teravmeelselt.